baner

Autor: redakcja UMJG

20.1.2022 - 11:22

Filmowcy w parku w Cieplicach.

„The Zone of Interest / Strefa interesów” opowiada o codziennym życiu niemieckiej rodziny mieszkającej w czasie drugiej wojny światowej tuż obok niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady. Dla kontrastu, poznajemy również losy polskiej rodziny, która potajemnie pomagała więźniom tego obozu.

Projekt filmu fabularnego, który jest realizowany w Polsce powstał przy ścisłej współpracy z Muzeum Auschwitz-Birkenau. Filmowcy przeprowadzili szeroko zakrojone, wieloletnie badania historyczne w samym Muzeum i Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau współpracując z jego Centrum Badań, a także w Oświęcimiu i okolicach, spotykając się z mieszkańcami, którzy jako dzieci z narażeniem życia pomagali więźniom.

Zdjęcia są realizowane w lokacjach w Oświęcimiu i okolicach, w Gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach i innych śląskich plenerach, a także na zamku w Książu i w parku w Cieplicach. 

Autorem scenariusza i reżyserem, opartego na powieści Martina Amisa filmu jest wielokrotnie nagradzany za swoje filmy brytyjski reżyser Jonathan Glazer. Autorem zdjęć jest dwukrotnie nominowany do Oscara polski operator Łukasz Żal. Film powstaje przy współpracy i wsparciu finansowym Film4, A24, Access Entertainment, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Instytucji Filmowej Silesia Film. Producentami filmu są polska producentka Ewa Puszczyńska i James Wilson, producent z Wielkiej Brytanii