Maria Pieczuro za kierownicą autobusu.

Autor: redakcja UMJG

16.1.2020 - 11:10

Ona jedna i 160 mężczyzn

Maria Pieczuro prowadzi autobusy jeleniogórskiego Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego już prawie od roku. Jest jedyną kierowczynią, bo tak się to teraz modnie nazywa, w firmie. Jak sobie daje radę?

– Bardzo dobrze – twierdzi Michał Palewicz, główny ekonomista MZK. – Wszyscy lubimy ją za koleżeństwo, uśmiech i empatię.

Te ostatnią doceniają także pasażerowie:

– Zawsze są dla mnie mili, nigdy nie krzyczą i nie kłócą się – opowiada Maria Pieczuro. – Zdarza się, że wysiadając częstują mnie cukierkami. Ja staram się być zawsze uśmiechnięta i pomagać im, gdy wymaga tego sytuacja.

Kierowcą był jej tato, nic więc chyba dziwnego, że o pracy w miejskich autobusach marzyła w zasadzie od dziecka. Marzenie zrealizowała jednak dopiero w zeszłym roku.

– Najgorsze jest dla mnie wczesne wstawanie – przyznaje. – Później już jednak nie mam w sumie na co narzekać. Koledzy nie dają mi żadnych forów i traktują jak jedną z nich, ale… Jeżdżę hybrydą, więc może to jest jakiś przywilej? (śmieje się).

W MZK pracuje około 160 kierowców, wśród których jest jedna kobieta i dwóch Ukraińców. Warunki pracy mają coraz lepsze.

– To prawda – przyznaje Michał Palewicz. - Kierowcy części autobusów mają już w kabinie osobną klimatyzację, w wielu autobusach są także do ich dyspozycji lodówki. Każdy kierowca ma stałą umowę o pracę, może liczyć na trzynastkę, co pięć lat dostają specjalną gratyfikację; posiadają ubezpieczenie medyczne indywidualne i grupowe, kartę multisportu, kartę wejściową do Term Cieplickich… Wachlarz dodatków jest naprawdę duży.

Mieczysław Wójtowicz, przewodniczący zakładowego Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej, pracuje w MZK już prawie 40 lat! Nie ma wątpliwości, że obecne warunki pracy kierowców są nieporównywalnie lepsze, niż jeszcze dziesięć lat temu.

– Teraz autobusy spełniają normę Euro 6, są nowoczesne – mówi. – Mamy ładne pomieszczenia socjalne. W ogóle, bardzo poprawiła się atmosfera w firmie i pracuje się dużo lepiej niż kiedyś. Tę pracę można nie tylko lubić, ale po prostu kochać. Ja przyszedłem tu na chwilę, a jestem już kilkadziesiąt lat . To fach dla wszystkich, którzy lubią kierować samochodem i pracować z ludźmi.