Jerzy Łuzniak podczas wideokonferencji z dziennikarzami.

Autor: redakcja UMJG

9.4.2020 - 11:36

Wsparcie dla szpitala

Jeleniogórski szpital powinien zostać potraktowany jako frontowy. Poprosiłem o dodatkowe wsparcie – poinformował prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak na dzisiejszej wideokonferencji z dziennikarzami.

– Zaniepokoiło mnie to, że wielu zakażonych w Jeleniej Górze i powiecie jeleniogórskim to pracownicy służby zdrowia. Tych przypadków jest o wiele więcej, niż np. w Legnicy czy Wałbrzychu. A to może oznaczać, że w naszym szpitalu nie ma odpowiednich zabezpieczeń dla personelu – powiedział prezydent Jerzy Łużniak.

Dzisiaj (środa, 8 kwietnia) Prezydent rozmawiał z wojewodą dolnośląskim i poprosił o to, by potraktować ten szpital jako frontowy.
Wojewoda obiecał mi, że dostarczy do Jeleniej Góry środki ochrony osobistej w podwójnej ilości. Jeśli trzeba będzie, to zapewnimy transport tych środków – powiedział prezydent Łużniak. – Będę o tym rozmawiał także z marszałkiem dolnośląskim.

Marszałek dolnośląski Cezary Przybylski poinformował dzisiaj, że z budżetu samorządu województwa do Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej trafi kolejne 1,3 mln złotych na zakup niezbędnego sprzętu i środków ochrony osobistej.

Pomoc, w miarę możliwości, oferuje także miasto. – Przekazaliśmy szpitalowi już 3 tysiące maseczek, z tym, że są to maseczki chirurgiczne – zaznaczył prezydent. – Przekazaliśmy też około 500 litrów płynu do dezynfekcji. My jako miasto nie jesteśmy w stanie zapewnić pełnego zabezpieczenia, to jest po stronie Agencji Rezerw Materiałowych.

W Jeleniej Górze rozpoczęła się też akcja rozdawania mieszkańcom maseczek. – Rozdaliśmy już około 3 tysięcy, wkrótce rozdamy kolejne – powiedział J. Łużniak (szerzej o tej akcji piszemy TUTAJ). – Mamy zamówionych około 20 tysięcy sztuk i chcemy, by w dużej części trafiły one do mieszkańców, ale przede wszystkim, do szpitala. Umówiliśmy się z dyrektorem, że każdy, kto będzie chciał wejść do szpitala, otrzyma maseczkę i będzie musiał ją założyć.

Miasto przygotowało też baner z podziękowaniem dla pracowników służby zdrowia. – Od jutra takie banery będą wisiały w 3 punktach miasta – powiedział Jerzy Łużniak.

Według najnowszych danych (z 8 kwietnia), w Jeleniej Górze zakażonych koronawirusem jest 30 osób, w Powiecie Jeleniogórskim – 15.

Zmniejsza się liczba osób objętych kwarantanną. Policja nie ma już – jak w apogeum – do skontrolowania obecności ponad 900 osób, a 629 osób. W trakcie ostatniej doby odnotowano 6 przypadków oddalenia się z miejsca kwarantanny.

Pełny zapis wideokonferencji można znaleźć na profilu Prezydenta Jeleniej Góry Jerzego Łużniaka na facebooku.

Galeria
Image
Image