baner

Autor: redakcja UMJG

7.6.2023 - 15:11

Zmagania Koszykarskich Mistrzów Dolnego Śląska z SP 11

Nie często zdarza się, by szkoła z Jeleniej Góry zdobywała Mistrzostwo Dolnego Śląska w grach zespołowych, koszykówce, siatkówce, piłce ręcznej, czy piłce nożnej.


Działacze związani ze sportem w Jeleniej Górze od ponad pół wieku nie pamiętają, by jakakolwiek szkoła zdobyła Mistrzostwo Dolnego Śląska w grach zespołowych, rok po roku. Taki historyczny sukces stał się udziałem koszykarek - uczennic Szkoły Podstawowej nr 11 w Jeleniej Górze, które okazały się najlepsze w województwie w latach 2022 i  2023. By awansować do Finału Krajowego Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej uczennice SP11 w Jeleniej Górze musiały pokonać drużyny najlepszych szkół ze stref wrocławskiej, legnickiej, wałbrzyskiej i jeleniogórskiej. To ogromny sukces koszykarek z jedenastki i ich nauczyciela -trenera - Rafała Sroki. To także dowód, że klasy sportowe i współpraca SP11 z KS Wichoś dały oczekiwany efekt. W piątek 2 czerwca 2023 r. w hali sportowej SP nr 8 w Jeleniej Górze, głównej arenie zmagań sportowych OIMSz, Prezydent Miasta Pan Jerzy Łużniak w obecności przedstawicieli Zarządu Głównego Szkolnego Związku Sportowego dokonał otwarcia tej wielkiej imprezy sportowej. Wielkiej, bowiem udział wzięło aż dwunastu mistrzów województw! Gościliśmy zespoły z odległych miast m.in. z Błażowa/k. Rzeszowa, Kartuz, Łomży, Nidzicy, a także z Ostrołęki, Łodzi, Brzegu, Wisły, Starachowic, Bochni i SP13 z Gorzowa Wielkopolskiego (obrońca tytułu Mistrza Polski Szkół Podstawowych).

Bezpośrednio po otwarciu Igrzysk rozegrany został pierwszy mecz turnieju: SP nr 198 Łódź - SP nr 11 Jelenia Góra (godz. 15.00 - w sali SP8).

Młodzież jeleniogórska, szczególnie uczennice i uczniowie SP11 dopingowali koleżanki. Obecni byli też rodzice dzieci i jeleniogórscy kibice uczestnicząc w święcie koszykówki w Jeleniej Górze. Na tej imprezie trzeba było po prostu być.
W ubiegłym roku nasze zawodniczki zdobyły 4 miejsce w Polsce po bardzo dramatycznym meczu z Żyrardowem. Ostatecznie w wyniku zaciętej rywalizacji z drużynami elit krajowej koszykówki szkolnej, drużyna SP 11 zajęła dziesiąte miejsce (zgodnie z załączonymi wynikami końcowymi OIMSZ w Koszykówce Dziewcząt).Przypomnieć należy, że miejsce zawodów - sala sportowa SP8 w Jeleniej Górze - było nieprzypadkowe. To właśnie SP nr 8 Jelenia Góra dokładnie 41 lat temu zdobyła pierwsze dla naszego miasta Mistrzostwo Polski Szkół Podstawowych i Sportowych w Brzegu i to właśnie w tej szkole wychowała się IKONA POLSKIEJ KOSZYKÓWKI - MISTRZYNI EUROPY - ELŻBIETA NOWAK - TRZEŚNIEWSKA.

Organizatorem Finału Krajowego OIMSz w Koszykówce Dziewcząt na zlecenie władz Szkolnego Związku Sportowego w Warszawie i we Wrocławiu był (tak jak przed rokiem)  Klub Sportowy Wichoś Jelenia Góra przy współudziale Dyrekcji SP nr 8 w Jeleniej Górze, Dyrekcji SP 11 w Jeleniej Górze i Prezesa Term Cieplickich. 
Patronat Honorowy nad Igrzyskami objął Prezydent Miasta Jeleniej Góry Pan Jerzy Łużniak oraz Województwo Dolnośląskie.

Impreza została dofinansowana przez Urząd Miasta Jelenia Góra i SZS Dolny Śląsk we Wrocławiu.

Galeria
Image
Image
Image
Image